Od 1 czerwca 2025 r. weszła w życie ustawa zmieniająca dotychczasowe warunki dostępu cudzoziemców do polskiego rynku pracy. Wprowadzone zmiany istotnie odmieniły procesy związane z zatrudnianiem cudzoziemców na terenie naszego kraju. Co dokładnie się zmienia i jaki ma to wpływ na pracodawców? Poniżej część zmian, o których warto wiedzieć.
Uwaga!
Przepisy dotyczące legalizacji pracy, o których mowa w poniższym artykule, nie dotyczą powierzenia pracy obywatelom państw Unii Europejskiej lub EOG i obywatelom Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.
Digitalizacja procedur
Wszystkie formalności dotyczące zezwoleń na pracę i oświadczeń o powierzeniu pracy, pracodawcy mogą załatwić teraz przez portal praca.gov.pl. Dzięki temu proces ma być szybszy i bardziej przejrzysty.
Obowiązki informacyjne pracodawcy
Pracodawcy mają obowiązek przekazania przed rozpoczęciem pracy z cudzoziemcem – kopii zawartej z nim umowy do urzędu, który wydał zezwolenie lub przyjął oświadczenie oraz aktualizowania informacji o rozpoczęciu lub zaprzestaniu pracy przez cudzoziemca, przerwach w zatrudnieniu, zmianach w danych pracodawcy lub warunkach pracy. Pracodawca ma obowiązek informować urząd o podjęciu pracy przez cudzoziemca – w terminie 7 dni od jej podjęcia, niepodjęciu pracy przez cudzoziemca – w terminie 14 dni od planowanej daty rozpoczęcia oraz o zakończeniu pracy przed czasem. Uwaga! Przekazanie informacji o zakończeniu pracy skutkuje unieważnieniem oświadczenia, a niezgłoszenie zmian w terminie może wiązać się z karą finansową.
Koniec testu rynku pracy
dotychczas przed zatrudnieniem cudzoziemca pracodawca musiał uzyskać informację starosty potwierdzającą, że na lokalnym rynku nie ma dostępnych pracowników gotowych do podjęcia zatrudnienia na oferowanym stanowisku. Obowiązek ten został uchylony. W razie pogorszenia sytuacji na lokalnym rynku pracy, starosta w porozumieniu z urzędem pracy może wprowadzić ograniczenia branżowe lub liczbowe.
Kolejność uwzględniania wniosków – zasada pierwszeństwa
W trosce o firmy o znaczeniu strategicznym oraz zawody, w których brakuje pracowników, ustawodawca przewidział przyspieszoną ścieżkę rozpatrywania wniosków. Wojewoda rozpatrując wnioski o wydanie zezwolenia na pracę cudzoziemca na rzecz polskiego podmiotu powierzającego pracę cudzoziemcowi uwzględnia w pierwszej kolejności wnioski przedsiębiorców kluczowych, wnioski złożone w ramach kontynuacji zatrudnienia lub w zawodach deficytowych, wskazanych w odrębnym rozporządzeniu.
Dodatkowe obowiązki Agencji Pracy
Prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie pośrednictwa pracy oraz pracy tymczasowej na rzecz cudzoziemców, od których wymagane jest posiadanie zezwolenia na pracę lub oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi, jest możliwe po 2 latach od wpisu do rejestru agencji zatrudnienia i świadczeniu usługi pośrednictwa pracy lub pracy tymczasowej. Prowadzenie tej działalności, jest możliwe po uzyskaniu zmiany wpisu w rejestrze agencji zatrudnienia – podlegającej opłacie.
Podmioty wpisane do rejestru, świadczące usługę w zakresie pośrednictwa pracy oraz pracy tymczasowej na rzecz cudzoziemców, od których wymagane jest posiadanie zezwolenia na pracę lub oświadczenia o powierzeniu pracy, przed 1 czerwca 2025 r., mogą kontynuować ją bez spełniania wymogu 2-letniego doświadczenia. W celu kontynuowania świadczenia usługi konieczne jest jednak złożenie wniosku o zmianę wpisu w terminie 3 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, tj. do dnia 31 sierpnia 2025 roku.
Zmiany w outsourcingu
Zmiany w outsourcingu pracowniczym z udziałem pracowników cudzoziemskich opisujemy w innych wpisach:
- Nowa ustawa ogranicza outsourcing pracowniczy cudzoziemców. Co się zmienia od 1 czerwca 2025 r.?
- Outsourcing cudzoziemców a grzywna dla zleceniodawcy
- Umowa w modelu outsourcingu procesowego – kluczowe zasady
Podstawa prawna
- Ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
- Ustawa z dnia 4 kwietnia 2025 r. o zmianie niektórych ustaw w celu wyeliminowania nieprawidłowości w systemie wizowym Rzeczypospolitej Polskiej.
- Ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia.