Od 1 stycznia 2025 r. wytwórcy odpadów budowlanych zostali zobowiązani do selektywnego wysegregowania co najmniej sześciu frakcji odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Nowe przepisy, wynikające z art. 101a ustawy o odpadach, mają na celu zwiększenie poziomu recyklingu i ponownego użycia materiałów budowlanych. Jednak w praktyce pojawiają się wątpliwości dotyczące klasyfikacji pozostałości po przetwarzaniu tych odpadów.
Nowe obowiązki dla wytwórców odpadów budowlanych
Zgodnie z art. 101a ustawy o odpadach, wytwórca musi zapewnić, aby odpady budowlane i rozbiórkowe były segregowane na następujące frakcje:
✅ drewno,
✅ metale,
✅ szkło,
✅ tworzywa sztuczne,
✅ gips,
✅ odpady mineralne (m.in. beton, cegły, płytki, materiały ceramiczne, kamienie).
Wytwórca odpadów może zlecić ten obowiązek innemu podmiotowi, o którym mowa w art. 27 ust. 2 ustawy – w drodze umowy określającej dalsze zagospodarowanie wysegregowanych odpadów, zawartej w formie pisemnej pod rygorem nieważności.
Problem klasyfikacji odpadów po przetwarzaniu
Pojawia się jednak pytanie: co zrobić z odpadami, które mimo przeprowadzonej segregacji nie mieszczą się w żadnej z wymienionych frakcji?
Czy odpady powstałe z przetwarzania odpadów o kodzie 17 01 07 (zmieszane odpady betonu i gruzu) lub 17 09 04 (zmieszane odpady budowlane) mogą nadal być klasyfikowane pod tymi samymi kodami?
Innymi słowy, czy po przetwarzaniu odpadów budowlanych o kodzie 17 01 07 lub 17 09 04 mogą powstać (a w zasadzie mogą pozostać) odpady o kodach 17 01 07 lub 17 09 04?
Stanowisko Ministerstwa Klimatu i Środowiska
Na tak zadane pytanie przez Izbę Branży Komunalnej odpowiedziało Ministerstwo Klimatu i Środowiska, które 5 lutego 2025 r. wydało wyjaśnienia nr DGO-WO.450.84.2024.ML.
Zgodnie z interpretacją Ministerstwa:
nie można wykluczyć przypadków, gdy odpady budowlane i rozbiórkowe nie będą mogły być przypisane do żadnej frakcji odpadów wskazanych w art. 101a ustawy o odpadach, gdyż mogą zawierać frakcje zmieszane, zatem w określonych sytuacjach będzie mogło dojść do wytworzenia odpadów o kodzie 17 01 07 i 17 09 04.
Oznacza to, że odpady budowlane i rozbiórkowe, mimo dokonanej segregacji, mogą zawierać frakcje zmieszane i w określonych przypadkach nadal mogą być klasyfikowane jako zmieszane odpady budowlane.
___________________
Jeżeli Twoja firma zajmuje się wytwarzaniem, zbieraniem lub przetwarzaniem odpadów budowlanych i masz pytania dotyczące stosowania art. 101a ustawy o odpadach, skontaktuj się z naszym zespołem. Pomożemy w interpretacji przepisów oraz w dostosowaniu procesów do nowych regulacji.